Jak Zadbać o Baterię w iPhonie i Wydłużyć jej Zywotność?

Krótki czas pracy na baterii to jedna z największych bolączek użytkowników współczesnych smartfonów. W dobie intensywnego korzystania z aplikacji i stałego dostępu do internetu, wielu użytkowników iPhone’ów musi ładować swoje urządzenie nawet dwa razy dziennie. Jak można temu zaradzić? Jak temu zaradzić? Istnieje kilka sprawdzonych sposobów.

1. Tryb niskiego zużycia energii

Podstawowym zadaniem trybu niskiego zużycia energii jest wydłużenie czasu pracy na baterii w sytuacji, kiedy poziom naładowania iPhone’a spada do niebezpiecznego poziomu. Po włączeniu tego trybu, funkcje takie jak odświeżanie aplikacji w tle, efekty wizualne czy automatyczne pobieranie są ograniczane. Bardzo łatwo rozpoznać, czy tryb niskiego zużycia energii w iPhonie jest włączony, gdyż sygnalizuje to ikona baterii, która zmienia kolor na żółty. Jeżeli telefon zostanie podłączony do ładowania, tryb automatycznie wyłączy się, jeśli poziom naładowania baterii przekroczy 80%.  Aby go włączyć, wystarczy przejść do Ustawienia > Centrum sterowania, a następnie dodać odpowiednią opcję.

2. Wyłączanie powiadomień

Powiadomienia generowane przez aplikacje zużywają energię, gdyż wymagają od systemu ciągłego działania w tle. Aby ograniczyć ich liczbę, można przejść do Ustawienia > Powiadomienia i wyłączyć zbędne powiadomienia dla wybranych aplikacji.

3. Jasność ekranu i automatyczne wygaszanie

Podświetlenie ekranu to jeden z głównych konsumentów energii. Warto zrezygnować z ręcznego ustawiania maksymalnej jasności i skorzystać z opcji automatycznej regulacji. Warto również zastanowić się nad potrzebą automatycznego ustawiania jasności ekranu – znacznie bardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest samodzielne przełączanie jasności według własnych potrzeb.

4. Wyłączenie transferu danych komórkowych i Wi-Fi, gdy nie są używane

Choć przesył danych bez użycia kabli jest bardzo praktyczny, niekoniecznie powinien być włączony przez cały czas. To samo dotyczy Wi-Fi, Bluetooth oraz sieci komórkowej. W szczególności korzystanie z transmisji danych (LTE, 3G) skraca czas pracy baterii.

5. Tryb „Nie przeszkadzać”

Po pierwsze można zmniejszyć zużycie baterii w nocy, gdyż każde powiadomienie oznacza wybudzenie iPhone’a i podświetlenie ekranu, nawet jeśli użytkownik nie jest zainteresowany treścią powiadomienia albo już śpi. Po drugie jest to zdrowe dla użytkownika, ponieważ spędzanie czasu przed zaśnięciem przed ekranem może pogorszyć jakość snu. Jest to także dobre rozwiązanie wspierające zdrowy sen użytkownika.

6. Ograniczenie animacji i wibracji

Włączenie opcji „Redukuj ruch” w menu Ustawienia > Dostępność pozwala zmniejszyć liczbę animacji systemowych.

7. Wyłączenie lokalizacji GPS

Zwłaszcza w starszych modelach usługa lokalizacji była bardzo energochłonna. Po pierwsze – urządzenie cały czas łączyło się z GPS-em. Po drugie – aplikacje korzystały z tego faktu, wysyłając dodatkowe powiadomienia. Wreszcie uruchomiona lokalizacja oznacza więcej próśb o ocenę danego miejsca, czy większe natężenie reklam. Jeśli więc nie ma takiej potrzeby, lepiej wyłączyć lokalizację. Jednak kiedy bateria jest prawie wyładowana, można je wyłączyć.

8. Aktualizowanie oprogramowania

Ustawienie odświeżania aktualizacji w tle to bardzo wygodne i bezpiecznie rozwiązanie. Jeśli jednak stawiamy żywotność baterii ponad komfort zaoszczędzenia dwóch kliknięć (tyle właśnie potrzeba, by sprawdzić manualnie aktualizacje aplikacji).

A jakie są twoje metody na oszczędzanie baterii w iPhone?

Wskazówki od Apple zakładają przede wszystkim zrównoważone korzystanie z urządzenia. Przykładem może być praca smartfona w skrajnych temperaturach. Bateria będzie funkcjonować gorzej zarówno w skrajnym upale, jak i podczas mrozów. Właściwy zakres to przedział między 0°C, a 35°C, natomiast optymalne warunki to tzw. temperatura pokojowa czyli od 16 do 22°C.

Apple cały czas prowadzi prace nad energooszczędnością ich urządzeń, a najnowsze wersje systemu iOS, macOS lub watchOS mają rozwiązania, które wspierają pracę baterii.

Kiedy wymienić baterię w iPhonie?

Niestety poprzez niewłaściwe użytkowanie można znacząco skrócić żywotność baterii i niekiedy jedynym rozwiązaniem jest jej wymiana. Nie jest to jednak tak proste jak w starych telefonach komórkowych, gdzie po prostu zdejmowało się tylną obudowę i wypinało baterię. Od dłuższego czasu smartfony konstruowane są z niewymiennym akumulatorem, chociaż nie oznacza to, że baterii nie można wymienić na nową.

Chodzi tu o takie złe praktyki jak zostawianie iPhone’a podłączonego do ładowarki na całą noc, rozładowywanie akumulatora do 0%, czy nadmierne zmuszanie urządzenia do intensywnego wysiłku, jak swego czasu robiła to gra Pokemon Go, która wymagała dużej pamięci, a do tego korzystała z aparatu i GPS. Wymiana baterii w nowoczesnych smartfonach wymaga jednak wizyty u specjalisty. Tutaj dowiesz się ile trwa wymiana baterii. Właścicieli iPhone’ów, których bateria nie jest już tak wydajna jak dawniej, polecamy wizytę stronę naszego serwisu bigbaterii.pl, gdzie można dokonać wymiany baterii już od 120 zł.

Opublikuj komentarz